X
تبلیغات
زولا

دانشگاه . تهران . Tehran .university

روشهای طبقه بندی و تنظیم اسناد و مدارک (4)

 

مدیریت بنگاه ها ( شر کت ) های اقتصادی ( بازرگانی - صنعتی - و....)


روشهای طبقه بندی و تنظیم اسناد و مدارک :


بایگانی ( آرشیو ) - واقعی - مجازی ( رایانه ای ) (4) 

اسناد اساسی (1) : دفاتر : دفتر روزنامه

 

مجموعا" این اسناد را می توان به سه مقوله اساسی تقسیم کرد : دفاتر - طبقه بندی اسناد - اسناد مهم .

1 - دفاتر :

الف : دفتر روزنامه

« دفتر روزنامه » یا « دفتر روزنامه عمومی » دفتری است که کلیه معاملات و رویدادهای مالی یک بنگاه اقتصادی ، هر روز به تاریخ همان روز ، و به ترتیب ساعت وقوع ، در آن ثبت می شوند و دفتر قانونی بنگاه محسوب می شود .

بر اساس ماده ۷ قانون تجارت ایران، «دفتر روزنامه دفتری است که تاجر باید همه روزه مطالبات، دیون و دادوستد تجارتی و معاملات راجع به اوراق تجارتی و به طور کلی جمیع واردات و صادرات تجارتی خود را به هر اسم و رسمی که باشد و وجوهی را که برای مخارج شخصی خود برداشت می‌کند در آن ثبت نماید » .

این دفتر با فرم لازم توسط بگاه های انتشاراتی چاپ و منتشر شده به بنگاه ها عرضه می گردد شامل ستون های : شماره ردیف - شماره سند - تاریخ ( به ماه و روز ) - شرح معامله - عطف به شماره - بدهکار - بستانکار . ذیل هرصفحه جمع مبلغ معاملات آن صفحه و جمع مبلف معاملات تا آخر آن صفحه می آید تا کار حسابداری و حسابرسی را آسان نماید .

*

دفتر روزنامه ، رسمی و قانونی است ، ملاک پرداخت مالیات ، دریافت یارانه ها و سایر خدمات و کمک های دولتی ، یازرسی در زمان ورشکستگی احتمالی ، و... به همین جهت نباید با مداد نوشته شود ، نباید مخدوش باشد ، و...

با این وجود برخی از شرکت های کشورهای عقب مانده جهان به منظور عدم پرداخت مالیاتِ حقٌه به دولت ؛ پولشوئی و سایر خلاف های بازرگانی دارای یک دفتر روزنامه حقیقی و یک یا چند دفتر روزنامه ساختگی می باشند .

دفاتر بنگاه اقتصادی ( شرکت ) ، ، دفتر روزنامه ، دفتر روزنامه عمومی ،دفتر رسمی تجاری ، فرار مالیاتی ، پولشوئی ، بازرسی شرکت ها .

ب : دفتر کل

دفتر کل دفتری است که محتویات دفتر روزنامه را به صورت گروه بندی شده از فعالیت های بنگاه در خود جای می دهد ؛ و بنابر این هرگرده در صفحاتی جداگانه که بخشی مستقل را تشکیل می دهند می آید .

 

 - مدیریت بنگاه ها ( شر کت ) های اقتصادی ( بازرگانی - صنعتی - و....) روشهای طبقه بندی و تنظیم اسناد و

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.