X
تبلیغات
زولا

دانشگاه . تهران . Tehran .university

برنامه ریزی و نظام آموزشی


اصول برنامه ریزی آموزشی – درسی (1)

توجٌه : این درس در پائیز و زمستان 1370 در وزارت آموزش و پرورش ، به صورتی نیمه رسمی ؟! ، به معدودی از مدیران آن زمان تدریس شده است .

برنامه ریزی و نظام آموزشی

قاعدتا" رشد ، توسعه و پیشرفت یک جامعه بنا به رشد ، توسعه و پیشرفت آن جامعه در آموزش و پرورش است ؛ و هرکشوری که برنامه ریزی آموزشی بیشتری در قلمرو « سرمایه اجتماعی » داشته باشد موفق تر است .

برنامه ریزی آموزشی زیر بنا و مسبب اصلی تشکیل نظام آموزشی یک جامعه یا یک کشور است .

نظام آموزشی هرکشور راهنمای برنامه ریزی آموزشی در آن کشور است ؛ منتهی این برنامه ریزی ( اگر صحیح و توسط متخصصان امر صورت گیرد ) خود پدید آورنده اصلی نظام آموزشی و تغییر و تحولات آن بشمار می رود ؛ و عملا" کشورهائی دارای بهترین نظام های آموزشی ( و از آنجا : سیستم اقتصادی ، سیستم اجتماعی ،) و نهایتا" « سیستم توسعه و رفاه اقتصادی – اجتماعی – فرهنگی » بوده اند که از شایسته ترین برنامه ریزان آموزشی بهره برده اند .

منبع : علیرضا آیت اللهی ( تدریس ) .برنامه ریزی آموزشی ، تدریس در یکی از دوره های مدیریت وزارت آموزش و پرورش ؛ 1370 ، قبلا" منتشر نشده .

 

برنامه ریزی آموزشی ، برنامه ریزی درسی ، رشد و توسعه ، سرمایه اجتماعی ، زیربنای توسعه اقتصادی – اجتماعی – فرهنگی ، تخصص ، شایسته سالاری در آموزش

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.